Belka
Wtorek, 19 Marca 2024   imieniny: Bogdan, Marek
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Integracja to podstawa

Data publikacji: 2014-02-24, Data modyfikacji: 2014-02-24
A A AWydrukDrukuj  
 

System integracyjny ma na celu łączyć ze sobą dzieci o różnych potrzebach edukacyjnych i pozwalać im razem funkcjonować. I tak właśnie dzieje się w Wodzisławiu Śląskim. Warto chociażby nadmienić, że wyrównywanie szans uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, które to jest priorytetem dla Ministerstwa Edukacji Narodowej, w naszym mieście przyjmuje postać ponad 500 godzin zajęć dodatkowych tygodniowo. Wiadomo, że w przypadku dzieci niepełnosprawnych niezbędna jest specjalistyczna pomoc. Dlatego w wodzisławskich placówkach zatrudnieni są oligofrenopedagodzy, logopedzi, fizjoterapeuci, rehabilitanci, surdopedagodzy, tyflopedagog – osoba przygotowana do kształcenia osób niewidomych i niedowidzących, hipoterapeuta czy dogoterapeuta. Nasi niepełnosprawni uczniowie uczestniczą w zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych, rewalidacyjnych, terapii zajęciowej, logopedycznych, rehabilitacji, fizjoterapii, dogoterapii, hipoterapii, logorytmiki i biofeedbacku.

Od września, na terenie miasta mają być również utworzone oddziały przedszkolne dla dzieci autystycznych – wszystko po to, aby dzieci nie musiały dojeżdżać do Żor, gdyż do tej pory jedynie tam znajdowało się przedszkole specjalizujące się w kształceniu dzieci z autyzmem. Warto także podkreślić, że na wszystkie zajęcia, związane z kształceniem niepełnosprawnych uczniów, odbywające się poza miastem, dzieci i młodzież są dowożone na koszt miasta.

Wodzisław Śląski postawił na integrację i dlatego w naszym mieście znaleźć można placówkę na każdym etapie edukacji, która jest wyspecjalizowana w kształceniu dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Zalicza się do nich Publiczne Przedszkole nr 19, do którego uczęszcza 9 dzieci. To właśnie tam powstać mają od września oddziały autystyczne. Kolejny szczebel to Zespół Szkolny-Przedszkolny nr 7, w którego murach kształci się 26 uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Również w Gimnazjum nr 2 prowadzimy proces integracji – na chwilę obecną uczęszcza tam 14 uczniów z różnymi dysfunkcjami. Aby zaspokoić zapotrzebowanie na placówki oświatowe na poziomie gimnazjalnym, utworzono także klasę integracyjna w ZS nr 1, a konkretnie w Gimnazjum nr 1 – tam swoje miejsce odnalazło 4 niepełnosprawnych uczniów.

UM Wodzisław Śląski, Źródło artykułu: www.wodzislaw-slaski.pl, Autor zdjęć: UM Wodzisław Śląski
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
wodzisławski

Powiat wodzisławski - leży w województwie śląskim, a jego siedzibę stanowi miasto Wodzisław Śląski. Został on odnowiony po reformie administracyjnej z roku 1999. Na obszarze 286 km² mieszka tu 158 tys. osób, co czyni z niego powiat o drugim co do wielkości pod względem zaludnieniu w Polsce. Należy do niego gminy: Wodzisław Śląski, Rydułtowy, Radlin, Pszów, Godów, Gorzyce, Lubomia, Marklowice, Mszana.

Rozpoznawalnym miejscem jest tu bazylika w Pszowie, która jest jednym z istotniejszych miejsc na Śląsku o charakterze pątniczym. W powiecie istnieją ścieżki rowerowe, kierując się nimi, zahaczymy o interesujące miejsca w regionie. Są to m.in. kościoły WNMP w Wodzisławiu, były klasztor w Wodzisławiu oraz zabytkowy drewniany kościół w Łaziskach.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola