Belka
Poniedziałek, 24 Stycznia 2022   imieniny: Felicja, Rafał, Tymoteusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Rusza nabór do przedszkoli

Data publikacji: 2013-03-02, Data modyfikacji: 2013-03-02
A A AWydrukDrukuj  
 
Rusza nabór do przedszkoli

Od dziś w publicznych przedszkolach na terenie Wodzisławia Śląskiego zainteresowani rodzice mogą pobierać karty zgłoszeń. Karty można pobierać także ze stron internetowych przedszkoli. Ich wypełnienie i złożenie w wybranej placówce jest podstawowym krokiem w procesie rekrutacji na następny rok szkolny 2013/2014. Przedszkola będą przyjmowały wypełnione karty zgłoszeń od 1 do 15 marca br. Na dzieci w wodzisławskich przedszkolach czekają 1364 miejsca. To o 30 miejsc więcej niż rok temu.

Z opieki przedszkolnej mogą skorzystać dzieci w wieku od 3 do 6 lat. W Wodzisławiu Śląskim uprawnionych do opieki przedszkolnej jest 458 dzieci z rocznika 2007, 484 z rocznika 2008, 492 z rocznika 2009 oraz 498 z rocznika 2010.

Przedszkola publiczne będą przyjmowały zgłoszenia dzieci zamieszkałych w Wodzisławiu Śląskim, urodzonych w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2010 r.

Pamiętaj o obowiązku szkolnym

Dzieci w wieku 6 lat (urodzone w 2007 r.) mają obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego. Mają one również prawo rozpocząć naukę w klasie I szkoły podstawowej. Obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego mają także dzieci pięcioletnie, czyli urodzone w roku 2008.

Kryteria naboru

Warto pamiętać, że nabór dzieci do przedszkoli nie jest objęty rejonizacją, a co za tym idzie, rodzice mogą zapisać dziecko do wybranego przez siebie przedszkola.

Dzieci przyjmowane są do przedszkola w kolejności ustalonej w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. z 2004r. nr 26, poz. 232 z późniejszymi zmianami) oraz Ustawą z dnia 19 marca 2009 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. z 2009 r. nr 56, poz. 458). Pierwszeństwo w naborze do placówek publicznych mają:

1) dzieci w wieku 6 lat odbywające roczne przygotowanie przedszkolne,
2) dzieci w wieku 5 lat odbywające roczne przygotowanie przedszkolne,
3) dzieci matek lub ojców samotnie je wychowujących, 
4) dzieci matek lub ojców, wobec których orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności bądź całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji,
5) dzieci umieszczone w rodzinach zastępczych.

W przypadku wolnych miejsc po rekrutacji przeprowadzonej zgodnie z powyższymi punktami wprowadzane są dodatkowe kryteria naboru. W następnej kolejności zatem pod uwagę brane są zgłoszenia:

1) dzieci obojga rodziców pracujących uczęszczające już do przedszkola,
2) dzieci obojga rodziców pracujących z rodzin wielodzietnych objętych programem „Rodzina 3+”,
3) dzieci obojga rodziców pracujących, których rodzeństwo uczęszcza do danej placówki.

Rodzice (opiekunowie prawni) powinni do zgłoszenia dołączyć dokumenty potwierdzające określone sytuacje rodzinne i prawne dzieci.

O czym jeszcze warto wiedzieć

Szczegółowe informacje dotyczące naboru oraz terminu ogłoszenia wyników będą dostępne na tablicach ogłoszeń i stronach internetowych we wszystkich publicznych przedszkolach w Wodzisławiu Śląskim.

Rodzice (opiekunowie prawni) mogą ubiegać się o miejsce dla dziecka w maksymalnie 3 placówkach. W takiej sytuacji na kartach zgłoszenia w oświadczeniu należy wymienić 2 lub 3 przedszkola według kolejności preferencji.

Przedszkola w okresie rekrutacji przyjmują dzieci, które mają ukończone trzy lata lub ukończą trzy lata nie później niż 31 grudnia w roku kalendarzowym, w którym przeprowadzany jest nabór. Dzieci, które ukończyły 2,5 roku mogą być przyjęte do przedszkola tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach, jeżeli przedszkole będzie dysponowało wolnymi miejscami, a na listach rezerwowych nie będzie dzieci oczekujących, spełniających kryteria do przyjęcia określone w zasadach naboru do przedszkoli publicznych w Wodzisławiu Śląskim.

Dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego są przyjmowane do przedszkoli na ogólnie przyjętych zasadach. Rodzice (opiekunowie prawni), składając wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola, dołączają do karty zgłoszenia orzeczenie wydane przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną.

Dzieci nieprzyjęte do przedszkola z powodu braku miejsc zostaną umieszczone na liście rezerwowej dzieci oczekujących na przyjęcie w placówkach wybranych przez rodziców. Możliwość przyjęcia dziecka z listy rezerwowej będzie tylko w przypadku zwolnienia miejsca przez inne przyjęte do przedszkola dziecko. Odmowa posłania dziecka do przedszkola wybranego przez rodziców przedszkola drugiej i trzeciej preferencji jest jednoznaczne z usunięciem dziecka z listy oczekujących w przedszkolu pierwszej preferencji.

Pierwszeństwo w przyjęciu na wolne miejsce mają pięciolatki i sześciolatki mieszkające w Wodzisławiu Śląskim, które z różnych przyczyn nie uczestniczyły w rekrutacji.

Uwaga!

Zgodność informacji zawartych w formularzu zgłoszeniowym ze stanem faktycznym sprawdza dyrektor przedszkola, który ma prawo poprosić o okazanie dokumentów w celu weryfikacji danych podanych w formularzu.

Odmowa okazania dokumentów w celu weryfikacji danych podanych w formularzu jest równoznaczna z rezygnacją z udziału w rekrutacji w danej placówce.

, Źródło artykułu: http://www.wodzislaw-slaski.pl/, Autor zdjęć: sxc.hu
 
Komentarze
bsnpjolu   2013-08-13 03:59:04
Komentarz usunięty z uwagi na złamanie zapisów Regulaminu.
 
bklouuqd   2013-08-13 03:59:12
Komentarz usunięty z uwagi na złamanie zapisów Regulaminu.
 
gcerbtly   2013-08-13 11:39:37
Komentarz usunięty z uwagi na złamanie zapisów Regulaminu.
 
aabomypy   2013-08-13 11:39:41
Komentarz usunięty z uwagi na złamanie zapisów Regulaminu.
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
wodzisławski

Powiat wodzisławski - leży w województwie śląskim, a jego siedzibę stanowi miasto Wodzisław Śląski. Został on odnowiony po reformie administracyjnej z roku 1999. Na obszarze 286 km² mieszka tu 158 tys. osób, co czyni z niego powiat o drugim co do wielkości pod względem zaludnieniu w Polsce. Należy do niego gminy: Wodzisław Śląski, Rydułtowy, Radlin, Pszów, Godów, Gorzyce, Lubomia, Marklowice, Mszana.

Rozpoznawalnym miejscem jest tu bazylika w Pszowie, która jest jednym z istotniejszych miejsc na Śląsku o charakterze pątniczym. W powiecie istnieją ścieżki rowerowe, kierując się nimi, zahaczymy o interesujące miejsca w regionie. Są to m.in. kościoły WNMP w Wodzisławiu, były klasztor w Wodzisławiu oraz zabytkowy drewniany kościół w Łaziskach.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola